Information inför läsåret 17/18

Välkomna till det nya fräscha läsåret 17/18.

Här kommer lite aktuell information vad gäller skolans organisation. Nedan redovisas klassorganisation och klassansvariga lärare.

FA                 Sandra Hjelmkvist - förskollärare

Pia Särnefält Winberg - lärare

FB                 Elisabeth Johansson - förskollärare

Kamilla Ekestam - lärare

FC                 Ulla Gärderyd - förskollärare

Katarina Cedervall - lärare

1A                 Ia Fursäter

1B                 Lisa Lindqvist

1C                 Petra Sjöberg

1D                 Cécile Le Franc Åhman

2A                 Karin Söderström Alnevik

2B                 Anita Wickman

                      Pernilla Resborn

2C                 Emma Boström

2D                 Johanna Moberg

3A                 Ulrika Lagerström

3B                 David Elgerot

3C                 Jessica Zetterström

4A                 Annelie Bark

4B                 Linda Holmqvist

4-5 A             Jimmy Bergkvist

5A                 Sanna Olsson

5B                 Marie Bergström

6A                 Anette Söderberg/Sara Ahlman

5-9 B             Marianne Zetterlund

                      Fredrik Hedlund

 

 

 

                     

Vad gäller övriga funktioner så blir det några förändringar inför och under höstterminen. Skolsköterskan Åsa Bergström går vidare till Rålambshovsskolan den 1 september. Ny skolsköterska blir Isabella Östman, som flera av er säkert känner till då hon tidigare arbetat på BVC här i Årsta. Isabella börjar den 14/8 och kommer att få god överlämning av Åsa.

Det blir även några andra förändringar vad gäller lärare, fritidshemspersonal och elevassistenter, men den informationen får ni från respektive klassansvarig.

 

Till sist vill jag också informera om att jag slutar som rektor på Skanskvarnsskolan. Min sista arbetsdag här är den 25/8. Då min man, som jag varit gift med i 37 år, arbetar i Norge sedan januari har jag också sökt mig dit.

Det var inte ett helt enkelt beslut. Jag har verkligen trivts här och tycker att Skanskvarnsskolan är fantastisk med alla skickliga pedagoger, underbara elever och engagerade föräldrar. Jag kommer dock anta utmaningen och tillträda en rektorstjänst på Ullevål skole  i Oslo den 1/9.

Tf. rektor under rekryteringsperioden 28/8-17 – 7/1-18 blir Anitha Sidefors. Anitha, som har många års erfarenhet och hög kompetens, kommer närmast från Spånga grundskola där hon arbetat som biträdande rektor i 8 år.

 

Jag önskar er alla ett toppenbra läsår i denna fantastiska skola!

 

 

Maria Hägnefelt

Dela: